Scrum’ın Yaratıcısı Jeff Sutherland Türkiye’de!

Geleneksel yazılım geliştirme metodolojilerine alternatif olarak doğmuş olan Agile yani Çevik metodolojiler gün geçtikçe popülerleşmekte ve kullanımı artmakta. Scrum ise, Agile metodolojiler arasında dünya üzerinde en çok bilinen ve kullanılan Agile metodoloji olarak karşımıza çıkıyor.

scrum_turkeyAnkara merkezli Scrum Turkey topluluğu, Scrum’ın yaratıcısı Jeff Sutherland’i İstanbul’da IT sektörü ile buluşturuyor. Jeff Sutherland, Scrum’ın yaratıcısı olmasının yanı sıra, Agile Metodolojilerin temeli sayılan ve 2001 yılında yayınlanan Agile Manifesto’nun da oluşturulmasında yer almış dünyaca ünlü bir bilim adamıdır. İlk Scrum uygulamasını 1993 yılında başarıyla gerçekleştiren Dr. Jeff Sutherland, yaklaşık 20 yılı aşkın süredir Scrum’ın gelişmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

Scrum’ı, kuralları çok basit ancak uygulanması ve uzmanlaşması zor olan bir agile yazılım geliştirme metodolojisi olarak tanımlayabiliriz. Scrum, karmaşık ürün geliştirme işlemini destekleyen bir agile çerçevedir. Bu çerçeve, Scrum Takımlarını ve ilgili rolleri, toplantıları, süreç çıktılarını ve kuralları içermektedir.

Jeff Sutherland, Türkiye’ye gerçekleştireceği bu ilk ziyaretinde, kar amacı gütmeyen Scrum Turkey organizasyonunda 2 farklı etkinlikle bilişim sektörü çalışanlarıyla bir araya gelecek.

Bu etkinliklerin ilkinde Jeff Sutherland, onur konuğu olarak bir konuşma gerçekleştirecektir. 16 Ocak 2014 Perşembe günü saat 19:00 – 21:00 saatleri arasında düzenlenecek bu etkinliğe katılım ücretsiz olacak. Etkinliğin yeri ve diğer detaylar önümüzdeki günlerde Scrum Turkey web sitesinde açıklanacaktır. Bu etkinlikte yer almak isteyen firmalar, sponsorluk fırsatları ile ilgili olarak Scrum Turkey ile iletişime geçebilirler.

Jeff Sutherland ikinci etkinlik olarak, 16 – 17 Ocak 2014 tarihlerinde Certified Scrum Master eğitimi düzenleyecektir. Eğitim sonunda katılımcılar Scrum’ın yaratıcısı Jeff Sutherland’den Scrum Master sertifikası alma şansına sahip olacak. Bu benzersiz fırsatı kaçırmamanızı öneriyoruz. Bu etkinlikle ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

jeff_sutherland

Leave a comment

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: