SharePoint Yayımlama Sitesini Şablon Olarak Kaydetme

SharePoint, yayımlama sitelerinin şablon olarak kaydedilmesine izin vermemektedir. Bununla ilgili detaylı bilgiyi Microsoft’un destek sayfalarında İngilizce olarak bulabilirsiniz (http://support.microsoft.com/kb/2492356).
Yayımlama siteleri için Microsoft tarafından önderilen yöntem site tanımlama şablonlarının hazırlanması yöntemidir. Bununla ilgili makaleyi önümüzdeki günlerde blog’umda paylaşacağım. Eğer yine de yayımlama sitelerini şablon olarak kaydetmek istiyorsanız burada anlatılan yöntemleri izleyebilirsiniz.

Yayımlama sitelerinin şablon olarak kaydedilmesi engellendiği için yayımlama sitesinin “Site Ayarları” sayfasında “Şablon olarak kaydet” bağlantısı gözükmemektedir. SharePoint’in bundan önceki sürümlerinde olduğu gibi bu sayfaya aşağıdaki yolu kullanarak erişilebilir.

/_layouts/savetmpl.aspx

Bu çözüm önceki sürümlerde işe yarasada, SharePoint 2013’te bir yayımlama sitesi için bu adrese gittiğinizde bu özelliğe izin verilmediğini belirten bir hata mesajı ile karşılaşırsınız.

Bu noktada yapmanız gereken sitenin “SaveSiteAsTemplateEnabled” isimli özelliğinin değerini “true” olarak değiştirmektir. Bunun için iki yöntem vardır.

PowerShell kullarak:

$web = Get-SPWeb http://sharepoint_url/publishing_site
$web.AllProperties["SaveSiteAsTemplateEnabled"] = "true"
$web.Update()

SharePoint Designer kullarak:

  • SharePoint Designer ile sitenizi açın
  • “Site” sekmesi altındaki “Site Options” bağlantısına tıklayın.

designer1

  • Site özellikleri içinde “SaveSiteAsTemplateEnabled” özelliğini seçin ve “Modify” düğmesine basın.

designer2

  • Özelliğin değerini “true” olarak değiştirin.

designer3

Değişiklikleri kaydettikten sonar site şablonu kaydetme sayfasına /_layouts/savetmpl.aspx adresini kullarak erişebilirsiniz.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: